Slik opplever du Afrika!
Opplev Afrika. Bli med på 12 dagers safari i et av Afrikas mest dyrerike områder.
Link til denne artikkelen
For å linke til denne siden slik det er vist under, merk og kopier koden til din side.
Kom tett inn på Afrikas mange dyr på Serengeti, Ngorongoro og Manyara Lake. Her lever elefanter, sjiraffer, løver, hyener, villsvin, geparder, flodhester, fugler. Møt bushmen, masaier og andre folkegrupper. Opplev det ekte Afrika i fiskerlandsby ved Victoriasjøen. Vi har vært med GoAfrica.no på 12 dagers safari i Tanzania!
Den første dagen er det avgang tidlig morgen fra Oslo, Trondheim, Bergen, Stavanger, Kristiansand eller Torp. Med KLM, via Amsterdam til Kilimanjaro/Tanzania. Total reisetid nedover ca 15 timer, hjemover ca 19 timer. Ved ankomst flyplassen Kilimanjaro møter representant for GoAfricas lokale samarbeidsselskap og kjører til lodge for middag, overnatting og frokost, ofte benyttet er Kia Lodge nær flyplassen. Hjemreise er vanligvis nattflyvning, med hjemkomst formiddag, eller til annet reisemål.
Neste morgen, etter frokost kjører til Marangue Gate. Her startet fottur opp nedre fjellside av Kilimanajro og det blir picnic med medbrakt lunsj ved Mandara . Så er det å ned igjen, reise til Kilimanjaro Resort Lodge, sjekker inn og spiser middag og overnatter i en god seng.
Etter frokost, den tredje dagen kjører du i en kraftig terrengbil til nasjonalparken Lake Manyara . Dette er en vakker park med typisk øst-tanzaniansk skog (ligner på jungel) ved bredden av den store innsjøen Lake Manyara. Vi spiser medbrakt lunsj på en rasteplass som ligger høyt opp i fjellsiden. Fra her er det flott utsikt over nasjonalparken og innsjøen. Herfra kan du se elefanter og sjiraffer spasere mellom trærne langt der nede i skogen. Hele ettermiddagen kjører vi rundt og kommer tett innpå alt fra de enorme elefantene til små apekatter og øgler i skogbunnen. Du spiser middag og overnatter på Lake Manyara Hotel Hotellet ligger i nasjonalparken. Fra hotellet er det utsikt over nasjonalparken og innsjøen.
Fjerde dag går turen til innsjøen Lake Eyasi, besøk hos bushmenn (hadzabe), en av minoritetene i Afrika som fortsatt lever på steinaldernivå, jakter og bor under åpen himmel. Dette kan bli noe offroad-kjøring i meget ulendt terreng, oppholder oss en stund sammen med gruppen og får en grundig innføring i deres historie og levemåte. En gruppe hadzabe består av rundt 30 personer, jegere, kvinner og barn. Etter besøket kjøre til Kisima Ngeda Lodge, middag og overnatting i telt med utsikt mot innsjøen. Like ved er en bondegård, og en 100 meter høy fjelltopp som passer for spasertur i solnedgangen.
Så er det femte dag, og det er å kjøre rundt Lake Eyasi, og besøker også andre minoritetsgrupper I området som fortsatt bor og lever i og av naturen. Mot ettermiddagen kjører du til verdens største vulkanske krater - Ngorongoro - for middag og overnatting.
Neste dag går veien vestover mot Victoriasjøen. Underveis passerer Serengeti og ser det fantastiske dyrelivet ute på den enorme sletten. Målet er Victoriasjøen og overnatting på Speke Bay Lodge, i runde romslige hytter. Vanligvis to i hver hytte, men plass til en familie med 3 ekstra senger på "hemsen". Hver hytte har terrasse og utsikt mot Victoriasjøen og solnedgang.
Neste morgen kommer lokale fiskere i tradisjonelle kanoer og henter gjestene. De ror til en liten fiskerlandsby med et fargerikt folkeliv, og du kan se hvordan landsbyboerne møte fiskerne og forhandler om morgenens fangst. På land kan duvandre rundt mellom hytter og dagligliv og se fisken som soltørkes på bakken. Og bli ikke forundret over de mange små barnehendene som vil leie deg! Muligheter for å kjøpe enklere lokale håndverksprodukter. Etter lunsj på lodgen kan du velge sykkeltur, fugletitting, fiske eller kort og godt vandre rundt i området, kanskje se det store ku-markedet, folkelivet og alt som rører seg i Speke Bay. Lokale engelsktalende guider bør være med mot en godtgjørelse.
Etter frokost, den åttende dagen, ute på restaurantens terrasse like ovenfor strandkanten er det å kjøre sydøst mot Serengeti National Park. Du har god tid til å stoppe og se på alle de spennende dyr som lever her, slik som løver, geparder, elefanter, sjiraffer, gnuer, bøfler, sebraer, flere arter hjortedyr, aper, øgler, flodhester, krokodiller og mange slags fugler - store og små. Du er garantert å se alle disse dyrene - opptil flere ganger i løpet av den tiden du oppholder oss på Serengeti! Du kjører til Seronera Wildlife Lodge (bildet under) som ligger midt ute på Serengeti. Dette er et helt spesielt hotell med arkitektur tilpasset noen enorme steiner i slettelandskapet. Her spiser du en kjempegod afrikansk middag fra et bugnende buffébord. Her kan du oppleve at villdyrene, både løver og elefanter og hyener slår seg til inntil hotellveggen. Apekattene føler seg svært så hjemme, og viser gjerne opp sine streker like utenfor restaurantvinduet eller hotellrommet.
Niende dag er det safari ute på Serengeti og mange av dyrene kan fotograferes på kloss hold. Det beste er å stå opp gjennom taklukene, kjenne den friske luften og duften av de store dyrene. Sjåførene er lommekjent, og vet hvor de forskjellige dyrene oppholder seg eller dyretrekkene foregår. Og de stopper der du vil, når du vil se ekstra nøye på et dyr. Det er ikke uvanlig at et par løver spaserer late ved siden av bilen, eller en elefant står på tvers av veien. To, tre geparder kan sitte på en termitt-tue og skue utover sletten etter et byttedyr. Det skjer ofte at rovdyrene tar opp jakten på veien eller like ved veien. Det er et dramatisk skuespill fra virkeligheten du da blir vitne til. Timene på Serengeti flyr så altfor fort. Du overnatter igjen på Seronera Wildlife Lodge og koser deg i baren bygget mellom steinene og prater om opplevelsene på Serengeti.
Neste morgen drar du ut ekstra tidlig - før frokost - for å få med dyrelivet som våkner ute på Serengeti. Dette er også en tid da rovdyrene begynner å kjenne sult, og du føler spenningen som ligger i luften, og at byttedyrene er ekstra årvåkne! Så tilbake til Seronera Wildlife Lodge for frokost. Deretter drar du mot Ngorongoro-krateret, via Olduvai Groge og besøker en masai-landsby. Du kommer tett inn på dette fargerike, høyreiste folkeslaget som lever sitt helt spesielle liv i Øst-Afrika sammen med sine store kuflokker. De vandrer rundt sammen, og masaiene er kledd i fargesterke kleder og alltid en stokk eller spyd i hånda, og passer seg for angrep fra løver. Masaiene er også kjent for sine store og flotte smykker, smidde tunge spyd (for å drepe løver med når en mann skal fri til en kommende brud). Her kan du få sjansen til å kjøpe originalt masai-håndverk. Deretter kjøring til Ngorongoro Wildlife Lodge (bildet neste side) som ligger høyt oppe på kraterkanten og med en - uten å overdrive kunne si - en fantastisk utsikt utover dette enorme krateret. Alle rommene, restaurantene m.v. vender ut mot krateret. Å våkne på rommet med denne utsikten er ubeskrivelig!
Safariens nest siste dag kjører du ned kraterkanten og ut på bunnen av krateret. Hele dagen farter vi rundt og ser på dyr, fotografere, filmer og prater om opplevelsene. Det utvikler seg lett til en spøkefull konkurranse om hvem som ser får øye på de sjeldne dyrene først, slik som hyener, geparder, løver… Det er nesten ikke til å tro at det er mulig å tilbringe en hel dag i bunnen av et vulkankrater, men det er faktisk det! Her er det ville dyr i alle retninger, og det eneste stedet i hele Tanzania hvor du kan se nesehorn - og du får se det! Når det nærmer seg kvelden er vi fulle av inntrykk, og bilen begynner "klatringen" opp kraterveggen på en smal, humpete vei. Før solnedgang kommer vi opp til Ngorongoro Wildlife Lodge for å spise en god buffémiddag, nyte utsikten når mørket nærmer seg og igjen sove på kanten av et vulkankrater.
Alt har en ende, og dette blir den siste dagen denne gangen. Fra Ngorongoro kjører du gjennom et variert afrikansk landskap, gjennom små byer og tettbebyggelse og drar til det som kalles safari-hovedstaden - Arusha. Herfra transport til flyplassen for hjemreise eller annet reisemål.
På GoAfrica.no står det at slike turer koster fra kr. 17.816.- til kr. 21.735.- Pris er avhengig av sesong, antall personer/grupper og eventuelt bestilling av annet program, for eksempel Zanzibar, Pemba, Kilimanjaro, Landsbyvandring eller annet. Rabatt ved bestilling av tilleggsprogram. Barn fylt 8 år fra kr. 12.320,- barn fylt 15 år fra kr. 15320,-. Barn fra 16 år voksen pris. Tillegg fly fra Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand, Torp med KLM rutefly. Prisene varierer fra by, med sesong og hvor tidlig ute du er med bestilling. Priser fra kr. 9.849,- GoAfrica.no bestiller flybilletter, men du er fri til å ordne disse selv.
Inkludert i safariprisen er henting på Kilimanjaro flyplass, hotell, frokost, lunsj og middag, nok av drikkevann på flasker, safari i 4x4 safaribil (Landrover eller Landcruiser), profesjonell fører/engelsktalende guide.
Det anbefales å være tidlig ute med bestilling, både av hensyn til at flyprisene går opp jo nærmere avreise det er, samt at det er begrenset kapasitet på lodgene særlig på Serengeti og Ngorongoro under høysesonger. Ofte er det nødvendig å bestille turen 3 til 5 måneder før du skal reise, særlig i høysesong.



Kommentarer (0)
Bli bidragsyter på Reiseliv.no!
Har du mer kunnskap rundt temaet ovenfor enn det som kommer frem i artikkelen? Har du egne erfaringer eller tips du ønsker å dele? Bli aktiv bidragsyter på Reiseliv.no, legg igjen din kommentar nå!
Logg inn for å gi din kommentar