Hopp til innholdet

For deg som liker å reise verden rundt

Sjelden naturbegivenhet i Australia

En sjelden begivenhet utspiller seg i sommer i Australia når Lake Eyre fylles med vann og fugler strømmer til i store mengder.

Lake Eyre i Australia ligger 15 meter under havoverflaten. I år vil innsjøen fylles med sjøvann og fisk, og det blir gigantparty for fiskespisende fugl.

Av: Pelle Nilssen

22. mars 2009

Tips en venn

Tema: Litt eksklusivt, Sommer, sol & syden, Barn & Familie, Natur, Safari & Villmark

Link til denne artikkelen

For å linke til denne siden slik det er vist under, merk og kopier koden til din side.

<a href="http://www.reiseliv.no/tema/litt-eksklusivt/sjelden-naturbegivenhet-i-australia"> <img src="http://www.reiseliv.no/design/reiseliv2/images/button.gif" width="88" height="30" alt="Reiseliv.no - Sjelden naturbegivenhet i Australia" title="Reiseliv.no - Sjelden naturbegivenhet i Australia" border="0" /> </a>

Et av Australias forunderligste naturfenomener og store attraksjoner kan oppleves i år. Det skjer når verdens største saltsjø, Lake Eyre i South Australia, fylles av flomvann. Det er en meget sjelden og uventet begivenhet.

Innsjøen ligger på Australias laveste punkt, 15 meter under havets overflate, 700 km fra Adelaide. Den har bare vært fylt til randen tre ganger tidligere i løpet av 160 år, og man regner med at det vil skje i år. For ni år siden ble sjøen fylt halvveis opp.

Vanligvis er dette et ugjestmildt miljø for fugle- og dyreliv og flora, men vannet omskaper den gigantiske innsjøen til et eldorado for alt fra pelikaner til kameler.

Et fargerikt utvalg av fisk fyller festbordet til fuglene, og et like fargerikt mangfold av planter dukker opp langs breddene. Hvis Lake Eyre blir 80 prosent full av vann, antar man at omkring 85 forskjellige slags fugler vil oppholde seg her og gjøre området til et av de mest spektakulære i Australia i de nærmeste to-tre månedene, før saltsjøen igjen skrumper inn til en hard, tørr flate.

Denne sjeldne begivenheten vil bli gjort tilgjengelig for tilreisende av en rekke lokale operatører som sørger for turer og ekspedisjoner både i luften og på landjorden.

Her er et utvalg interessante nettsteder:
Wrightsair www.wrightsair.com.au
Arkaroola Wilderness Sanctuary www.arkaroola.com.au
Wilpena Pound Resort www.wilpenapound.com.au
Rawnsley Park Station www.rawnsleypark.com.au
Chinta Air Tours www.chinta.com.au
Banksia Adventures www.banksia-adventures.com.au
The Prairie Hotel www.prairiehotel.com.au

Kommentarer (0)

Bli bidragsyter på Reiseliv.no!

Har du mer kunnskap rundt temaet ovenfor enn det som kommer frem i artikkelen? Har du egne erfaringer eller tips du ønsker å dele? Bli aktiv bidragsyter på Reiseliv.no, legg igjen din kommentar nå!

Logg inn for å gi din kommentar

Litt eksklusivt

© 2000-2006 Reiseliv.no AS

Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet

Link til denne siden

For å linke til denne siden slik det er vist under, merk og kopier koden til din side.

<a href="http://www.reiseliv.no/tema/luksus/sjelden-naturbegivenhet-i-australia"> <img src="http://www.reiseliv.no/design/reiseliv2/images/button.gif" width="88" height="30" alt="Reiseliv.no" title="Reiseliv.no" border="0" /> </a>
Ansvarlig redaktør:
Per Henriksen
Daglig leder:
Teodor Bjerrang
Design/utvikling:
.IXD
Besøksadresse:
Arbinsgate 4, Oslo [Kart]
Postadresse:
Postboks 2050 Vika - 0125 Oslo
Tlf, redaksjonen:
+47 23 38 82 50
Mobil, redaktør:
+47 90 72 45 22
E-post:
redaksjon@reiseliv.no

«Å reise er å leve»

H. C. Andersen