Hopp til innholdet

For deg som liker å reise verden rundt

På familietur mellom Frankrike og Tyskland

Hyl i høyden og fryd på bakken

Full fart i høyden med Pegasus: Årets nyåpning i Europa-Park. Dette er berg-og-dalbane for de minste og litt pysete foreldre. Men tøff nok - 15 meter over bakken og fart opp i 65 km i timen, i en reise gjennom gresk mytologi og fantasifigurer.

Foto: Europa-Park.

Moro? O skrekk og gru for noen. Yhaaa!!! for andre. Tysklands største temapark Europa-Park har Europas høyeste og største rollercoaster. Prøve den?

Per Henriksen

Av: .Per Henriksen

30. juli 2006

Tips en venn

Link til denne artikkelen

For å linke til denne siden slik det er vist under, merk og kopier koden til din side.

<a href="http://www.reiseliv.no/destinasjoner/europa/tyskland/hyl-i-hoyden-og-fryd-paa-bakken"> <img src="http://www.reiseliv.no/design/reiseliv2/images/button.gif" width="88" height="30" alt="Reiseliv.no - Hyl i høyden og fryd på bakken" title="Reiseliv.no - Hyl i høyden og fryd på bakken" border="0" /> </a>

For den som våger: Silver Star er selve utfordringen! Du skal like høyder og fart og utfordring for å løftes 73 meter over bakken og stupe nedover i 130 km i timen. Europas høyste berg-og-dalbane.

Foto: Europa-Park.

Show inne og ute: Det er alltid et show på gang i Europa-Park. Både innendørs og utendørs.

Foto: Europa-Park.

Norge i Europa-Park: Norden har en romantisk småbygate, rafting som nevnt, et stort svingende vikingskip med navnet Vindjammer. En norsk stavkirke er bygget og andre nordiske innslag. Her er også Fjord-Restaurant og Fiskehuset Mermaid. Og et lite torv som heter Gustav Vigelands plass.

Foto: Europa-Park.

Spartacus! Gladiatorene Kommer er en iscenesettelse av romernes gladiatorkamper for 2000 år siden. Her er det tidsriktige kostymer, hester og vogner og kamp på liv og død med sverd og spyd. Farlige og spektakulære stunts som tatt ut fra en Hollywood-film. Eller kanskje gamle Colosseum i Roma - bare i litt mindre format.

Foto: Europa-Park.

Tipidorf: Rundt temaparken er det bygget flere hoteller, blant annet overnatting i Tipidorf, en original løsning som helt sikkert morer mange gjester når de overnatter i Europa-Park. Alle hotellene er desigent for å gi gjestene ekstra opplevelser når de bor en, to eller tre netter vegg i vegg med parken.

Foto: Europa-Park.

Et måltid i Sveits: Europa-Park har mange spisesteder, som en del av de forskjellige lands opplevelser og miljø. Her er en familie samlet rundt et kulinarisk måltid i "Sveits".

Foto: Europa-Park.

Vannveien gjennom Eventyrland: Fantasien får store utløp når du reiser gjennom Eventyrland. Dette er en populær familieeopplevelse blant de nær 4 millioner gjester som er innom Euro-Park i året.Parken er Tysklands nest mest populære turistattraksjon, bare slått av katedralen i Köln.

Foto: Europa-Park.

Gresk reise i 30 meters høyde: Poseidon er årets nyhet i Europa-Park. Berg-og-dalbanen ligger i parkens område "Hellas" og tar de yngste med på en mytisk reise. Temaet er artig, selv om de fleste nok er opptatt av farten og magesuget i banen. Men morsomt for alle som ikke er så glad i de store høydene.

Foto: Europa-Park.

- Nei takk! Den tar vi ikke. Mor og far er enige om at Silver Star går vi ikke opp i. Den overlater vi til yngre generasjoner.

Og det er de som tåler en trøkk og har vent seg til denne sporten som samles i køen foran Europas største og høyeste rollercoaster - 73 meter høy og fart opp i 130 km i timen.

Ungdom - og andre modige - fra Tyskland, Frankrike, Italia, Øst-Europa og de nordiske landene - synes nettopp denne rollercoasteren er verd litt venting.

- Tusen takk, sier vi foreldre, og overlater køen til tenåringen. Han får leve sitt luftige liv på egen hånd for en liten stund. Vi og minstemann rusler til området Norden og kjører en nesten ekte norsk rafting i stedet. Det passer oss bedre, med fossebrus, opp og ned i bølgene, vått hår og latterkrampe. Og med det norske flagget i syne.

Mer europeisk enn Disney

Europa-Park ligger ved på grensa mellom Freiburg i Tyskland og Strasbourg i Frankrike, i et lite sted som heter Rust, i den tyske delstaten Baden-Württemburg.

Dette er en stor park som ikke er gjort unna på én dag. Konseptet minner mye om Disneys parker i USA og utenfor Paris. Med nordiske øyne er Europa-Park vel så spennende fordi mange av attraksjonene og miljøet bygger på europeiske tradisjoner.

Flere land har fått sine egne områder, blant annet Tyskland, Italia, Storbritannia, Frankrike Sveits, Holland, Hellas, Portugal, Østerrike, Spania, Russland - og Norden selvfølgelig. Med Norge som viktigste innslag. Det liker vi jo…

Norge og Norden

Norden har en romantisk småbygate, rafting som nevnt, et stort svingende vikingskip med navnet Vindjammer. Og det skipet svinger skikkelig med mye jammer om bord. En norsk stavkirke er bygget og andre nordiske innslag.

Her er også Fjord-Restaurant og Fiskehuset Mermaid. Og et lite torv som heter Gustav Vigelands plass.

I Russland kan du gå om bord i romstasjonen Mir og kjøre berg-og-dalbanen Euro-Mir, i Portugal kan du oppleve skuta til Columbus - Santa Maria og Super Splash - båttur med 30 meters bratt fall, Tyskland har Berlin-muren, Frankrike verdens største fotball (den er stor!) og det er franskmennene som har ovennevnte Silver Star, Sveits rollercoasteren Matterhorn-Blitz, bare for å gi deg noen få smakebiter.

I tillegg er det både Barneland, Sjokoladeland og Eventyrland. Og massevis av restauranter, med alt fra hurtigstekte pizzabiter til gode restauranter hvor familien kan samles om et kulinarisk måltid.

Eller kanskje mor og far - som ikke alltid er like utholdende i fornøyelsesparker som de yngre - kan trekke seg litt tilbake, kose seg med et måltid, en kald øl i sommervarmen eller et glass vin. Slike drikkevarer er en selvfølge i tyske familieparker.

Omringet av pirater fra 1619

Fellesskapet i familien blir gjenopprettet når sjørøvere og andre banditter omringer vår lille båt på vei gjennom piratgrotten - kalt Pirates in Batavia. Årstallet er 1619 med utgangspunkt i hollandske Øst-India.

Vi seiler gjennom skumle hav med pirater og andre fryktelige folk med både muskedundere og svingende sabler. Minstemann på seks år er knapt til å snakke til, eller å få kontakt med. Han måper mer enn noen gang over en eventyrverden som overgår alt han har sett på både tv og dataspill.

Og så Pegasus da, årets nyåpning i Europa-Park. Dette er berg-og-dalbane for de minste og litt pysete foreldre. Men tøff nok - 15 meter over bakken og fart opp i 65 km i timen.

Pegasus passet utmerket for minstemann, og er en reise gjennom gresk mytologi og fantasifigurer. Hvor mye han fikk med seg av dette er ikke lett å si, men moro var det…

Super Splash og gladiatorkamp

Europa-Park kan smykke seg med flere utmerkelser. Det er noe som heter Parkscout Award, og gjennom dette har over 30 000 gjester i Europas fornøyelsesparker i 2005 gitt prisen Årtets Temapark til Europa-Park, samtidig som Beste Nye Opplevelse fikk Atlantica Super Splash. Beste Show i Temapark ble tildelt Europa-Parks ”Gladiatorene Kommer!”

”Gladiatorene Kommer!” er en iscenesettelse av romernes gladiatorkamper for 2000 år siden. Her er det tidsriktige kostymer, hester og vogner og kamp på liv og død med sverd, spyd og andre lite trivelige dødsredskaper - sett med dagens øyne.

Her ropes det Spartacus i opposisjon til romerske undertrykkere. Farlige og spektakulære stunts som tatt ut fra en Hollywood-film. Eller kanskje gamle Colosseum i Roma - bare i litt mindre format, og ikke sååå farlig for deltagerne…

Men virkelig underholdende for publikum.

Sats på 3 dager og slapp av

En dag er for lite i Europa-Park, sats på tre dager. Når parken ligger langt ute på landet har selvsagt den lokale familien Mack som eier parken, sørget for rikelig med overnatting vegg i vegg med parken. Her kan gjestene velge for eksempel å bo i indianertelt i Tipidorf, eller ta inn på mer lukseriøse Castillo Alcazar eller Hotel Colosso.

El Andaluz er også en mulighet eller Gästehaus Circus Rolando. Navnene forteller jo sitt om miljø og arkitektur på disse hotellene. Det skal jo være en morsom opplevelse å bo også, ved en fornøyelsespark.

Hotellene er populære, og å droppe inn en fredag ettermiddag og spørre etter rom er ensbetydende med ikke få overnatting her.

Informasjonssentret i parken er mer enn velvillige til å skaffe rom i nærheten, og det har gjennom årene blomstret opp med mange overnattingsmuligheter en liten kjøretur fra selve parken. Men da får du jo ikke oppleve parkens hoteller som er en fornøyelse i seg selv.

Mer på www.europapark.depå tysk, fransk og engelsk.

Kommentarer (0)

Bli bidragsyter på Reiseliv.no!

Har du mer kunnskap rundt temaet ovenfor enn det som kommer frem i artikkelen? Har du egne erfaringer eller tips du ønsker å dele? Bli aktiv bidragsyter på Reiseliv.no, legg igjen din kommentar nå!

Logg inn for å gi din kommentar

© 2000-2006 Reiseliv.no AS

Alt innhold er opphavsrettslig beskyttet

Link til denne siden

For å linke til denne siden slik det er vist under, merk og kopier koden til din side.

<a href="http://www.reiseliv.no/users/guest-accounts/mabel-lorentzen/vaarens-byferie-holland/tyskland/hyl-i-hoyden-og-fryd-paa-bakken"> <img src="http://www.reiseliv.no/design/reiseliv2/images/button.gif" width="88" height="30" alt="Reiseliv.no" title="Reiseliv.no" border="0" /> </a>
Ansvarlig redaktør:
Per Henriksen
Daglig leder:
Teodor Bjerrang
Design/utvikling:
.IXD
Besøksadresse:
Arbinsgate 4, Oslo [Kart]
Postadresse:
Postboks 2050 Vika - 0125 Oslo
Tlf, redaksjonen:
+47 23 38 82 50
Mobil, redaktør:
+47 90 72 45 22
E-post:
redaksjon@reiseliv.no

«Verden er vid, og veiene mange.»

Norsk ordtak