Rotterdams nye ikon Markthal er en visuell fest for øynene. Bringebær, sitroner, drueklaser og blomster flommer nedover en fargerik himmel fra glasstaket som er formet som en tunnel – og videre nedover veggene der det er bygget inn leiligheter. 40 meter lenger ned ligger Rotterdams nye attraksjon: Markthal!
Markthal er Nederlands første innendørsmarked som ble åpent for publikum av den nederlandske dronningen Maxima i forrige uke (1.oktober) etter fem år med høy byggeaktivitet. Markthal er like stor som en fotballbane, og har 100 energiske grundere som satser på kortreist kvalitetsmat. Alt fra bakere, slaktere, vinprodusenter, ost og til og med en egen soppbutikk holder til her.
Utsikt fra en av leilighetene på toppen av Markthal – 40 meter opp fra bakken. Foto: Yvette-Marie Solem
Unik i verden
I mange storbyer som London, Paris og Barcelona er slike overbygde markedshaller et vanlig syn. Men kombinasjonen av boliger oppover langs veggene mot taket, der et soveromsvindu åpnes midt i en sitron, et bringebær, i en drueklase eller i en advokado er unik i verden. På toppen av buen ligger det 24 penthouseleiligheter, der flere av disse boligene har vinduer montert i gulvet slik at man kan stå på selve vinduet og se ut, og nedover mot den fargerike og livlige markedshallen. Markthal har leiligheter langs begge sidene av buen, der halvparten av leilighetene har utsikt over markedet.
Dette nye arkitektoniske ikonet for Rotterdam samler både leiligheter, et ferskt matmarked, restauranter, matbutikker samt et supermarked – og på bunnen av det hele – en underjordisk parkering – alt under ett tak. Den unike designen av markedshallen i Rotterdam er gjort av arkitektfirmaet MVRDV.
Markthal i Rotterdam åpner hver dag kl.09.00 om morgenen til 20.00 på kvelden. Mat, mat og enda mer mat serveres under en hesteskoformet bue hele uken igjennom.
Stedet forventes å få inn opptil 7 millioner besøkende hvert år. Velkommen til Rotterdams nye attraksjon: Markthal!
Åpent og luftig hos Markthal i Rotterdam. Foto: Yvette-Marie Solem
Reisen ble utført i samarbeid med flyselskapet KLM.
Les også:
En svipptur til Tysklands vindistrikter